אז התחתנתם.. האם לקנות לדירה עם משכנתא?

אז התחתנתם.. האם לקנות לדירה עם משכנתא?

אחת הדילמות הקשות ביותר שעומדות בפני זוגות צעירים היום נוגעת לרכישת דירה. נושא הדיור רכישה/השכרה עלה לכותרות במחאת קיץ 2011 בקול תרועה והרעיד את כל המדינה. יכולת של זוג צעיר לרכוש נכס, או ליתר דיוק החוסר יכולת של זוג צעיר ממעמד הביניים בולטת בצורה משמעותית בתקופה האחרונה.

מחירי הנדל"ן בארץ טיפסו מעלה בשנים האחרונות מסיבות שונות ומגוונות. חלקן קשורות לתוצאות מדיניות הממשלה בנוגע להפשרת קרקעות. חלקן חיצוניות לנו, דוגמת תושבי חוץ שעל רקע המשבר הכלכלי העולמי שהחל ב- 2008 מצאו בישראל אי של יציבות והביעו אמון בכלכלה המקומית על ידי רכישת נדל"ן להשקעה. סיבה נוספת שגרמה ליהודים הגרים באירופה לקנות נדל"ן בארץ, הייתה התפשטות האיסלם באירופה. כל הסיבות יחד ולחוד וסיבות נוספות לא תרמו במיוחד ליכולת הזוגות הצעירים לרכוש נכס. מה שהביא למצב הקיים ולסימני שאלה רבים לגבי העתיד.

על הרקע המשבר העולמי ב- 2008 הריביות בכל העולם כולל בישראל ירדו לשפל. כסף זול מהבנקים גרם למשקיעים רבים לרכוש נכסי נדל"ן רבים – להשקיע את כספם בנדל"ן שיניב תשואה גבוהה ובטוחה יותר מהאלטרנטיבה הקיימת. בתגובה הממשלה והנגיד בשורה של צעדים (ביניהם הוראת שעה) ניסו להקטין את השתלטות משקיעי הנדל"ן והקשיחו את התנאים לקבלת מימון בנקאי. מהלך זה למרות שנועד לשמור ולהגן על מעמד הביניים, להגדיל את כמות ההיצע, ולתת אפשרות גם לזוגות צעירים לרכוש נכס למגורים הקשה עליהם להגיע להון הדרוש לצורך רכישה.

זוג מתחתן

עם התייצבות השוק הלוקאלי על קרע המשבר הכלכלי העולמי ובעקבות האינפלציה בארץ– החלה עליית ריביות הדרגתית בארץ. הדבר גרם לעליית מחירי השכר דירה והדיור הפך לנושא של ממש בשיח הציבורי. כך החלה אצל הזוגות הצעירים הבעיה: מצד אחד השכר דירה עולה ומצד שני כמות ההון ההתחלתי הדרוש עלתה. תנאי לקיחת משכנתאות הוקשחו במקביל לעליית מחירים. נוצר מצב שלזוגות צעירים מאוד קשה לרכוש דירה.

ההיסטוריה הלאומית בישראל בניגוד לעולם המערבי גורמת לאנשים להיות במרוץ לדירה. נכס למגורים בבעלות גורם לאזרח הישראלי לביטחון. לא משנה שהמשמעות של ביטחון זה היא שיעבוד והתחייבות לעשרות שנים של תשלומים. במצב בו זוג צעיר שעדיין לא מבוסס מבחינה מקצועית וכלכלית מתחייב לסכומים גבוהים – יכולות להיווצר בעיה שונות לאורך השנים. יחד עם זאת דחיית קניית נכס, יכולה להעלות באי יכולת לרכוש
דירה בכלל. הסיבה לכך, בכך שמחירי הנכסים עולים עם השנים והמרוץ להון ההתחלתי הופך להיות כמעט לא אפשרי בייחוד עם הגדלת ההוצאות עם התרחבות המשפחה.

משכנתא לזוג צעיר יכולה להילקח בצורות רבות וכדאי לשקול היטב אם וכיצד לקחת את המשכנתא. לכל משפחה יש אופי כלכלי שונה וחשוב להתאים את המשכנתא אל האופי והיכולת הכלכלית של המשפחה. כדאי מאוד לא להקל ראש בתהליך לקיחת המשכנתא ומומלץ לקבל ייעוץ משכנתאות מקצועי בלתי תלוי ע"י יועץ משכנתאות פרטי. זוהי אחת העסקאות הגדולות ביותר שנעשה בחיינו.

אז התחתנתם.. האם לקנות לדירה עם משכנתא? 4.00/5 (80.00%) 1 vote
Share this Story

Comments are closed.

ארגנו חתונה בחינם וחסכו אלפי שקלים!

השם שלך (חובה)

טלפון

חתונה של פעם בחיים

הכל לארגון חתונה..

תיזהרו לא ליפול במחיר..